Szukając schematów bransoletek można się natknąć na obrazki składające się z samych kwadracików, bez zaznaczonych supełków. Jest to drugi "styl" robienia bransoletek. Może to być imię, logo ulubionego zespołu, cytat z piosenki lub jakiś rysunek. Można zrobić zwykłą dwukolorową bransoletkę z napisem, opis tego sposobu -
http://dasia.pl/napisy.html.
Na samym początku korzystałam z tej metody. Potem odkryłam dla siebie coś lepszego - technika podmiany nitek. Robiąc tym sposobem możemy użyć dowolnej ilości kolorów.
Gdy układamy nitki dla bransoletki z napisem/rysunkiem mamy nitkę główną
(ta, którą robimy supełki tła w pierwszym sposobie) oraz nitki bazowe (w pierwszym sposobie nimi robimy literki). Technika podmiany nitek polega na tym, że robimy supełki tylko nitką główną, a nitki bazowe nie biorą udziału w pleceniu. Jak wtedy zrobić wiele kolorów? To proste - będziemy podmieniać nitkę główną na inne, potrzebne nam kolory.Weźmy taki schemat:
Szerokość tego schematu to 30, tyle ile mamy wziąć tyle nitek podstawy, ja jeszcze dodaje po jednej nitce z każdej strony. Te nitki mogą być jakiekolwiek, będzie je widać tylko na ewentualnych warkoczykach itp. Najpierw, aby rysunek był idealnie po środku musimy zrobić odpowiednią ilość pustych rzędów kolorem tła. Wylicza się ona wg wzoru: N = (X*Y-Z)/2. Gdzie
-N to ilość pustych rzędów
-X to obwód ręki w cm
-Y to ilość rzędów i 1 cm bransoletki (zazwyczaj 6, ale zmierzcie)
-Z to ilość rzędów schemacie.
Po przepleceniu tych rzędów trzeba podmienić nitkę główną. Ja pokażę jak to się robi już w środku bransoletki, abyście wiedzieli na co uważać przy większej ilości kolorów.
Mam już trzy nitki główne i teraz na schemacie pojawia się biały supełek.
Dorabiam rząd do tego miejsca, kończę na dwóch czarnych supełkach.
Potem przyklejam nową główną nitkę z tej strony bransoletki, z której zaczynałam rząd.
Następnie przeciągam 'byłą' główną nitkę pod pozostałymi bazowymi nitkami, które jeszcze nie zostały oplecione w tym rzędzie.
Potem na jej miejsce przeciągam nową nitkę
I robię nią supełek
Czarna nitka wplotła się w supełek, więc nie będzie żadnych dziur itp. Następnie muszę znowu zrobić czarny supełek. Jak wcześniej - przeciągam białą nitkę w prawo
I czarną robię supełek.
Jeżeli poprzedni supełek zaczyna wystawać wystarczy tylko pociągnąć lekko za nitkę z prawa.
Potem dochodzę do zrobienia supełka pomarańczowego
Następnie przeciągam pomarańczową nitkę uważając aby się nie przecięła z innymi (za wyjątkiem tej którą przed chwilą robiłam supełek), jak tu by się mogła przeciąć z białą.
I robię tak do końca rzędu.
Aby bransoletka była równiejsza, ja wyrównuje rząd linijką. Postawiam ją w ten sposób:
I ciągnę za bazowe nitki, aż rząd się nie wyrówna.
Niestety prawa i lewa strona takich bransoletek to dwie zupełnie inne bajki.
Więc czasami naklejam tam filc.
Mój lisek został zakładką do książek i wygląda tak:
Coś nie jasne? Napisz, wytłumaczę dokładniej. Dzielcie się swoimi zdjęciami ;)